A A A K K K
для людей із порушенням зору
Кетрисанівська сільська територіальна громада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Історична довідка

Кетрисанівка

1. Село Кетрисанівка Бобринецького району Кіровоградської області.

2. Село Кетрисанівка лежить на півдні Бобринецького району на берегах річки Громоклій, за 80 км від Кіровограда та 16 км від Бобринця. Асфальтовим шляхом село зв’язане з містами Кіровоград і Миколаїв.

3. До 70-х років ХХ століття існувало село Кетрисанівка. Потім до нього влилися села Новоолександрівка, Відрадна Долина, Барвіновка, Варварівка, Червона Зірка, Глазова. З 1978 року село об’єднане і має одну спільну назву Кетрисанівка.

Село має 18 вулиць

  1. Вулиця Вигінна
  2. Вулиця Вишнева
  3. Вулиця Гагаріна
  4. Вулиця Гордєлєва
  5. Вулиця Жовтнева
  6. Вулиця Зелена
  7. Вулиця Комарова
  8. Вулиця Кропивницького
  9. Вулиця Молодіжна
  10. Вулиця Набережна
  11. Вулиця Садова
  12. Вулиця Соборна
  13. Вулиця Степова
  14. Вулиця Центральна
  15. Вулиця Чехова
  16. Вулиця Шевченка
  17. Вулиця Шкільна
  18. Вулиця Шляхова

Площа населеного пункту - 85,983 кв.км

Населення села - 1174 чоловік

 

4. СИМВОЛИ СЕЛА

Опис герба

Має овальну форму. Верхня частина-голубе небо,нижня частина – степ. В центрі-статуя «Кам’яної баби» ,нижче ваза з дарами степового краю. Верх овалу обрамлений пелюстками соняшнику ,внизу колосся пшениці та вітки дуба. Вверху овала на фоні неба –напис «Кетрисанівка».

Опис прапора

Синє прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3, на якому головка соняшника з пелюстками.

Внизу головки два колоски пшениці, два листка дуба,грона калини та дві грони винограду - символи степового краю.

 

5.Історична Довідка

Село Кетрисанівка виникло в другій половині 18 століття в результаті злиття поселень Дворянського, Миколаєва, Новоселівка та хуторів: Аляб’єва, Лов’ягіна, Тернавського,Тетянівки.

Назва села походить від турецького слова «Кетрікс»,що в перекладі означає «Кам’яна баба». Село розташоване на території шляху набігів кримських татар на українські землі,який був помічений статуями «Кам’яних баб» для орієнтиру. Одна така статуя стояла на околиці поселення на переправі через річку Громоклей. Звідти і пішла назва села.

Перша згадка в архівних документах про Кетрисанівку датується 1795 роком. Повідомляється про будівництво і відкриття Троїцької церкви та надання поселенню статусу села.

Глибокі відомості про село дані в статистичних даних про поселення Херсонської губернії по перепису 1859 та 1896 років.

В списку населених пунктів Херсонської губернії за 1896 рік написано:

цитата «Кетрисанівка –розташована на р.Громоклея, дворів-33,жителів-127, волостне управління, православна церква,церковно-приходська школа - учнів 22(15 хлопчиків і 7 дівчаток), почтова станція ,винна лавка.

Площа Кетрисанівської волості становила 234 кв.верстви,населення проживало 4932 особи. В склад волості входило 2 посьолки ,15 дерєвєнь,52 хутори,14 економій і одна єврейська колонія.

В 1907 році за кошти поміщиків Свірчевської, Мохортова, Кобзи в селі побудована цегляна церква,а в 1912 році приміщення школи.»

Активну участь жителі села приймали в революційних подіях початку ХХ століття. В селі першими в краю були створені ревком,сільська рада,комбід,комсомольська організація,селяни першими об’єдналися в колгоспи.

В 1928 році згідно рішення окружного виконавчого комітету ,як найбільш революційному селу степового краю Кетрисанівці виділено Ювілейний фонд в сумі 3000 крб. для будівництва нової школи,будівництво якої було завершено в 1939 році.

В 1929 році в селі побудовано клуб та створено МТС ,в зону діяльності якої входило 29 колгоспів. Було створено 7 тракторних бригад,в яких налічувалося 28 тракторів ХТЗ та 8 комбайнів.

503 жителі Кетрисанівки воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни,більше 400 з них нагороджені орденами-360 з них загинуло на полі бою.

З серпня 1941 року по лютий 1944 року в селі діяла підпільна група з 37 чоловік, яку очолювали Кирило Колісник і Андрій Тарнавський.12 лютого 1944 року 34 члени групи були розстріляні фашистами.

В 1951 році відбулося перше укрупнення колгоспів,а в 1958 році -друге.Всі колгоспи об’єдналися в один колгосп «40-річчя Жовтня».Колгоспом було побудовано комплекс по вирощуванню ВРХ, три молочно - товарні ферми,птахофабрика по вирощуванню курей і гусей, 4 тракторні бригади, автогараж. Побудовано п’ять клубів, лікарню, телефонну станцію, біля 20 житлових будинків. В 1989 році завершено будівництво приміщення школи.

 

6.ВИДАТНІ ЗЕМЛЯКИ

Лебедєв Василь Петрович ( 1866-1940)

Працював вчителем Кетрисанівської школи в 20-х-30-х роках. Викладав німецьку мову ,малювання,вів майстерню. Художник,фотограф відомий на Бобринеччині ,автор віршів та прозових творів. В 1908 році виконував художні і позолотні роботи в Кетрисанівській Свято-Троїцькій церкві.

Козлов-Качан Вулкан Миколайович – 1924 року народження, уродженець Кетрисанівки.

Закінчив Одеську авіаційну школу пілотів,учасник Великої Вітчизняної війни. 1946-1970 роки працював в органах державної безпеки. Видатний український письменник, автор творів «Люди і вовки», «Пробуджений пострілом», «Кальмар», «Секунди віку», «Страницы старой тетради». Автор художньо-документального роману «В степах Громоклея»,в якому відтворено події півдня Бобринеччини довоєнного часу, самовіддану боротьбу земляків проти німецько - фашистських загарбників у роки ВВ війни.

Смоленчук Микола Кузьмович ( 1927-1993 роки)

Уродженець м.Бобринця. Видатний український письменник . Працював директором Кетрисанівської ЗОШ І-ІІІ ступенів в 1955-1959 роках.

 

 

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь